Nexperia PMEG060V100EPD
Rectifier Diode, Schottky, 1 Phase, 1 Element, 60V V(RRM), Silicon
NRND
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Nexperia PMEG060V100EPD.
IHS
Datasheet15 pages11 years ago
Datasheet15 pages11 years ago
CAD Models
Download Nexperia PMEG060V100EPD symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
Footprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
0
Mount
Surface Mount
Case/Package
SOT
SMD/SMT
Forward Voltage
560 mV
560 mV
Reverse Voltage (DC)
Average Rectified Current
10 A
Max Reverse Leakage Current
Reverse Recovery Time
16 ns
16 ns
Supply Chain
Country of OriginMalaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8541.10.00.80
Introduction Date2015-01-22
Lifecycle StatusNRND (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of Nexperia PMEG060V100EPD provided by its distributors.
RECTIFIER, AEC-Q101, 10A, 60V, SOT1289-3