Zilog Z8F1621AN020SG
Microcontroller, 8-Bit, FLASH, Z8 CPU, 20MHz, CMOS, PQFP44
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Zilog Z8F1621AN020SG.
IHS
Datasheet323 pages13 years ago
Farnell
Future Electronics
DigiKey
_legacy Avnet
Inventory History
3 month trend:
Restocked
Supply Chain
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.31.00.15
Introduction Date2003-10-01
Related Parts
NXP SemiconductorsP89LPC954FBD44,151
MCU 8-bit P89 80C51 CISC 16KB Flash 2.5V/3.3V 44-Pin LQFP Tray
NXP SemiconductorsMC9S08LL16CLF
MCU-Application Specific 8BIT, S08, 20MHz, 2 KB RAM/16KB Program, 1.8V-3.6Vin, LQFP-48
NXP SemiconductorsMC9S08PA16AVLD
8 Bit MCU, S08 Family S08PA Series Microcontrollers, HCS08, 20 MHz, 16 KB, 44 Pins, LQFP
Texas InstrumentsLM3S301-IQN20-C2T
MCU 32-bit Stellaris ARM Cortex M3 RISC 16KB Flash 3.3V 48-Pin LQFP T/R
MCU 8-bit AT89 80C51 CISC 16KB Flash 3.3V 44-Pin VQFP Tray
Silicon LabC8051F310-GQ
2.7V~3.6V 51Series 25MHz 29 LQFP-32(7x7) Microcontroller Units (MCUs/MPUs/SOCs) ROHS
Descriptions
Descriptions of Zilog Z8F1621AN020SG provided by its distributors.
Z8 Encore! XP® F64XX Series 2 kB RAM 16 kB Flash Microcontroller - LQFP-44
MCU, 8BIT, EZ8, 20MHZ, LQFP-44; Product Range: Z8 Family Z8F1 Series Microcontrollers; CPU Speed: 20MHz; Program Memory Size: 16KB; RAM Memory Size: 2KB; No. of Pins: 44Pins; MCU Case Style: LQFP; No. of I/O's: 31I/O's; Embedded Interface Type: I2C, SPI, UART; Supply Voltage Min: 3V; Supply Voltage Max: 3.6V; MCU Family: Z8; MCU Series: Z8F1; Automotive Qualification Standard: -; MSL: -; SVHC: No SVHC (15-Jan-2018); Controller Family/Series: Z8 Encore! XP; Flash Memory Size: 16KB; IC Generic Number: 8F1621; IC Temperature Range: Commercial; Logic Function Number: Z8F1621; MPU Core Size: 8bit; Memory Type: Flash; Microprocessor/Controller Features: Flash, w/PWM, SPI, UARTs with IrDA; No. of ADC Inputs: 8; No. of Bits: 8bit; No. of PWM Channels: 3; No. of Timers: 3; Number of bits In Timer: 16; Number of bits in ADC: 10; Operating Temperature Max: 70°C; Operating Temperature Min: 0°C; Operating Temperature Range: 0°C to +70°C; Oscillator Type: External; Peripherals: ADC, DMA; Program Memory Size: 16KB; Supply Voltage Range: 3V to 3.6V