Yageo Group YC248-JR-074K7L
Res Thick Film Array 4.7K Ohm 5% ±200ppm/C ISOL Epoxy 16-Pin 1606(8 X 0602) Convex SMD Automotive T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group YC248-JR-074K7L.
Datasheet12 pages4 years ago
element14 APAC
Farnell
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
+30.41%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.20
Introduction Date2005-02-22
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Yageo GroupYC158TJR-074K7L
Network Chip Resistor Thick Film 4.7kOhm 5% BUS Molded 10-Pin 1206 Convex Paper T/R
Res Thin Film NET 4.7K Ohm 5% 1/4W ±200ppm/°C ISOL Molded 16-Pin 1506(8 X 0602) Convex SMD Paper T/R
PanasonicEXB-2HV472JV
Res Thick Film Array 4.7K Ohm 5% 1/4W ¦200ppm/¦C ISOL 16-Pin 1506(8 X 0402) Convex SMD Punched Carrier T/R
Res Thick Film Array 4.7K Ohm 5% ±200ppm/C BUS 10-Pin 1608(8 X 0804) Concave SMD T/R
Res Thick Film Array 4.7K Ohm 5% 0.25W(1/4W) ±200ppm/C ISOL 16-Pin 2506(8 X 0603) Concave SMD T/R
Res Thick Film Array 1506 4.7K Ohm 5% ISOL 16-Pin Convex SMD Paper T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group YC248-JR-074K7L provided by its distributors.
8 ±5% 4.7kΩ 62.5mW ±200ppm/℃ 0402x8 Resistor Networks, Arrays ROHS
Array/Network Resistor, Isolated, Metal Glaze/thick Film, 0.0625W, 4700ohm, 50V, 5% +/-Tol, 200ppm/Cel, Surface Mount, 0616
RESISTOR ARRAY, 8X0402 5% 4K7; Resistance:4.7kohm; Resistance Tolerance:± 5%; Power Rating:62.5mW; Voltage Rating:50V; Temperature Coefficient:± 200ppm/°C; No. of Elements:8; Resistor Case Style:0616; Resistor Mounting:SMD; SVHC:No SVHC (20-Jun-2011); External Depth:0.45mm; External Length / Height:4.00mm; External Width:1.60mm; No. of Pins:2; Operating Temperature Max:155°C; Operating Temperature Min:-55°C; Operating Temperature Range:-55°C to +155°C; Package / Case:0616; Resistor Element Material:Thick Film Array; Series:YC; Temperature Coeff. +:200ppm/°C; Temperature Coeff. -:200ppm/°C; Termination Type:SMD; Tolerance +:5%; Tolerance -:5%; Voltage Rating V DC:50V