Yageo Group YC248-FR-0740R2L
Array/Network Resistor, Isolated, Metal Glaze/thick Film, 0.0625W, 40.2ohm, 50V, 1% +/-Tol, 200ppm/Cel, Surface...
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group YC248-FR-0740R2L.
Datasheet12 pages4 years ago
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.20
Introduction Date2005-02-22
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Res Thick Film Array 40.2 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±200ppm/C ISOL 8-Pin 1206(4 X 0603) Concave SMD T/R
Yageo GroupYC124-FR-0740R2L
Res Thick Film Array 40.2 Ohm 1% ±200ppm/C ISOL Epoxy 8-Pin 0804(4 X 0402) Convex SMD Automotive T/R
Yageo GroupYC248-JR-0739RL
Array/Network Resistor, Isolated, Metal Glaze/thick Film, 0.0625W, 39ohm, 50V, 5% +/-Tol, 200ppm/Cel, Surface Mount, 0616
Array/Network Resistor, Isolated, Metal Glaze/thick Film, 0.25W, 40.2ohm, 50V, 1% +/-Tol, 200ppm/Cel, Surface Mount, 1206
PanasonicEXB-2HV390JV
Res Thick Film Array 39 Ohm 5% 1/4W ±200ppm/°C ISOL 16-Pin 1506(8 X 0402) Convex SMD Punched Carrier T/R
Res Thick Film Array 39.2 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±200ppm/C ISOL 8-Pin 1206(4 X 0603) Convex SMD T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group YC248-FR-0740R2L provided by its distributors.
Array/Network Resistor, Isolated, Metal Glaze/thick Film, 0.0625W, 40.2ohm, 50V, 1% +/-Tol, 200ppm/Cel, Surface Mount, 0616
YC248 ARRAY/NETWORK RESISTOR 1606Convex Long Side Terminals Resistor Network/Array ±1% ±200ppm/C 40.2Ohm 0.157Lx0.063W 4.00mmx1.60mm
40.2¦¸ ¡À1% ¡À200ppm/¡æ 62.5mW 1606 4mm*1.6mm*550¦Ìm