Yageo Group SQP500JB-5R1
Fixed Resistor, Wire Wound, 5W, 5.1ohm, 350V, 5% +/-Tol, 300ppm/Cel, Through Hole Mount
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group SQP500JB-5R1.
IHS
Datasheet9 pages3 years ago
Future Electronics
3 month trend:
-21.16%
CAD Models
Download Yageo Group SQP500JB-5R1 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
Introduction Date2010-12-31
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 10 months ago)
Related Parts
Stackpole ElectronicsCB5JB5R10
Fixed Resistor, Wire Wound, 5W, 5.1ohm, 350V, 5% +/-Tol, 200ppm/Cel, Through Hole Mount
TE Connectivity / AMP3-1623795-7
Fixed Resistor, Wire Wound, 5W, 4.7ohm, 350V, 5% +/-Tol, 300ppm/Cel, Through Hole Mount
Stackpole ElectronicsCB5JB5R00
Fixed Resistor, Wire Wound, 5W, 5ohm, 5% +/-Tol, 300ppm/Cel, Through Hole Mount
Res Wirewound 5.6Ohm 5% 5W ±300ppm/°C Ceramic Axial Bulk
Fixed Resistor, Wire Wound, 5W, 5.1ohm, 5.0498V, 5% +/-Tol, Through Hole Mount
VISHAY AC05000004708JAC00 Through Hole Resistor, 4.7 ohm, Axial Leaded, 5 W,5%, AC Series
Descriptions
Descriptions of Yageo Group SQP500JB-5R1 provided by its distributors.
SQP Series 5 W 5.1 Ohm ±5% ±300 ppm/°C 22x9.5x9mm Axial Lead Cement Resistor
Axial FIXED RESISTOR SQP 0.374x 0.354Rectangularx0.866L 9.50mmx9.00mmx22.00mm 5W 5.1Ohm 300ppm/C
Res, 5R1, 5%, 5W, Metal Oxide, Axial; Resistance:5.1Ohm; Product Range:Sqp Series; Power Rating:5W; Resistance Tolerance:± 5%; Resistor Case/Package:Axial Leaded; Voltage Rating:350V; Resistor Technology:Metal Oxide Rohs Compliant: Yes |Yageo SQP500JB-5R1