Yageo Group SQP10AJB-300R
300 Ohms ±5% 10W Through Hole Resistor Axial Anti-Arc, Flame Proof, Moisture Res
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group SQP10AJB-300R.
IHS
Datasheet9 pages3 years ago
Future Electronics
DigiKey
Inventory History
3 month trend:
+1.99%
CAD Models
Download Yageo Group SQP10AJB-300R symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.80
Introduction Date2010-12-31
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Yageo GroupRSF200JB-73-300R
Fixed Resistor, Metal Oxide Film, 2W, 300ohm, 350V, 5% +/-Tol, 300ppm/Cel, Through Hole Mount