Yageo Group RT1206BRD0740K2L
Fixed Resistor, Thin Film, 0.25W, 40200ohm, 200V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 1206
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RT1206BRD0740K2L.
Future Electronics
Datasheet10 pages3 years ago
Datasheet10 pages3 years ago
Datasheet9 pages3 years ago
Datasheet9 pages6 years ago
Datasheet9 pages6 years ago
Datasheet9 pages8 years ago
Datasheet9 pages9 years ago
Datasheet10 pages11 years ago
3 month trend:
+58.04%
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2008-06-09
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Related Parts
PanasonicERA8AEB393V
Res Thin Film 1206 39K Ohm 0.1% 0.25W(1/4W) ±25ppm/C Pad SMD Automotive T/R
PanasonicERA8AEB433V
Res Thin Film 1206 43K Ohm 0.1% 0.25W(1/4W) ±25ppm/C Pad SMD Automotive T/R
PanasonicERA-8AEB3652V
Fixed Resistor, Thin Film, 0.25W, 36500ohm, 150V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 1206
Res Thin Film 1206 44.2K Ohm 0.1% 0.25W(1/4W) ±25ppm/C Pad SMD T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RT1206BRD0740K2L provided by its distributors.
Res Thin Film 1206 40.2K Ohm 0.1% 0.25W(1/4W) ±25ppm/C Epoxy Pad SMD T/R
RT Series 1206 0.25 W 40.2 kOhm ±0.1% ±25 ppm/°C SMT Thin Film Chip Resistor
1206 (3216Metric) FIXED RESISTOR RT 0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm 0.25W 1/4W 40.2kOhm ±25ppm/C
Res, 40K2, 0.1%, 0.25W, Thin Film, 1206; Resistance:40.2Kohm; Resistance Tolerance:± 0.1%; Power Rating:250Mw; Resistor Case/Package:1206 [3216 Metric]; Resistor Technology:Thin Film; Resistor Type:High Precision, High Stability Rohs Compliant: Yes |Yageo RT1206BRD0740K2L