Yageo Group RT1206BRD072K61L
250mW Thin Film Resistor ±25ppm/℃ ±0.1% 2.61kΩ 1206 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RT1206BRD072K61L.
IHS
Datasheet10 pages3 years ago
Upverter
ODG (Origin Data Global)
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2008-06-09
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
PanasonicERA-8AEB2491V
Res Thin Film 1206 2.49K Ohm 0.1% 0.25W(1/4W) ±25ppm/C Pad SMD Automotive T/R
PanasonicERA8AEB242V
Res Thin Film 1206 2.4K Ohm 0.1% 1/4W ±25ppm/°C Molded SMD SMD Punched Carrier T/R
PanasonicERA-8AEB2371V
Fixed Resistor, Thin Film, 0.25W, 2370ohm, 150V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 1206
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RT1206BRD072K61L provided by its distributors.
Fixed Resistor, Thin Film, 0.25W, 2610ohm, 200V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 1206
RT FIXED RESISTOR 1206 (3216Metric) Chip Resistor ±0.1% ±25ppm/C 2.61kOhm 0.25W 1/4W
RES SMD 2.61K OHM 0.1% 1/8W 1206