Yageo Group RT1206BRB076K8L
High Precision-High Stability Chip Resistor Thin Film 1206 6.8kOhm 0.1% Paper T/R
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RT1206BRB076K8L.
Newark
Datasheet10 pages3 years ago
Upverter
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 9 months ago)
Related Parts
PanasonicERA-8ARB682V
Res Thin Film 1206 6.8K Ohm 0.1% 0.25W(1/4W) ±10ppm/C Pad SMD Automotive T/R
PanasonicERA-8ARB6651V
Res Thin Film 1206 6.65K Ohm 0.1% 0.25W(1/4W) ±10ppm/C Pad SMD Automotive T/R
PanasonicERA-8ARB622V
Res Thin Film 1206 6.2K Ohm 0.1% 0.25W(1/4W) ±10ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Fixed Resistor, Thin Film, 0.25W, 6800ohm, 200V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 1206
TE Connectivity / AMP1-1614972-1
Fixed Resistor, Thin Film, 0.125W, 6800ohm, 150V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 1206
Yageo GroupRT1206BRD076K8L
250mW Thin Film Resistor ±25ppm/℃ ±0.1% 6.8kΩ 1206 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RT1206BRB076K8L provided by its distributors.
Fixed Resistor, Thin Film, 0.25W, 6800ohm, 200V, 0.1% +/-Tol, 10ppm/Cel, Surface Mount, 1206
RT FIXED RESISTOR 1206 (3216Metric) Chip Resistor 卤0.1% 卤10ppm/C 6.8kOhm 0.25W 1/4W
RES SMD 6.8K OHM 0.1% 1/4W 1206
SMD Resistor 1206 6.8KΩ ±0.1% 250mW ±10ppm/℃
Res, 6K8, 0.1%, 0.25W, Thin Film, 1206; Resistance:6.8Kohm; Resistance Tolerance:± 0.1%; Power Rating:250Mw; Resistor Case/Package:1206 [3216 Metric]; Resistor Technology:Thin Film; Resistor Type:High Precision, High Stability Rohs Compliant: Yes |Yageo RT1206BRB076K8L