Yageo Group RT0805DRE07215KL
High Precision-High Stability Chip Resistor Thin Film 0805 215kOhm 0.5% Paper T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RT0805DRE07215KL.
IHS
3 month trend:
+86.88%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
SnapEDA
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 month ago)
Related Parts
PanasonicERJ-PB6D2153V
Res Thick Film 0805 215K Ohm 0.5% 0.25W(1/4W) ±50ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
PanasonicERJ-PB6D2003V
Res Thick Film 0805 200K Ohm 0.5% 0.25W(1/4W) ±50ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Res Thick Film 0805 226K Ohm 0.5% 0.25W(1/4W) ±50ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Yageo GroupRT0805DRD07221KL
High Precision-High Stability Chip Resistor Thin Film 0805 221kOhm 0.5% Paper T/R
Yageo GroupRT0805DRD07200KL
125mW Thin Film Resistor ±0.5% ±25ppm/℃ 200kΩ 0805 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
High Precision-High Stability Chip Resistor Thin Film 0805 205kOhm 0.5% Paper T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RT0805DRE07215KL provided by its distributors.
Fixed Resistor, Thin Film, 0.125W, 215000ohm, 150V, 0.5% +/-Tol, 50ppm/Cel, Surface Mount, 0805
RT FIXED RESISTOR 0805 (2012Metric) Chip Resistor ±0.5% ±50ppm/C 215kOhm 0.125W 1/8W
RES SMD 215K OHM 0.5% 1/8W 0805