Yageo Group RT0805DRE071K1L
High Precision-High Stability Chip Resistor Thin Film 0805 1.1kOhm 0.5% Paper T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RT0805DRE071K1L.
IHS
3 month trend:
-1.90%
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2008-07-11
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
PanasonicERJ-6RBD1101V
Res Thick Film 0805 1.1K Ohm 0.5% 0.1W(1/10W) ±50ppm/C Pad SMD Automotive T/R
PanasonicERJ-PB6D1101V
Res Thick Film 0805 1.1K Ohm 0.5% 0.25W(1/4W) ±50ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
PanasonicERA-6AED112V
Res Thin Film 0805 1.1K Ohm 0.5% 0.125W(1/8W) ±25ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Yageo GroupRE0805DR-071KL
RESISTOR, 0805, 1K, 0,5%
Yageo GroupRT0805DRD071KL
125mW Thin Film Resistor 150V ±0.5% ±25ppm/℃ 1kΩ 0805 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Yageo GroupRT0805DRD071K21L
High Precision-High Stability Chip Resistor Thin Film 0805 1.21kOhm 0.5% Paper T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RT0805DRE071K1L provided by its distributors.
Fixed Resistor, Thin Film, 0.125W, 1100ohm, 150V, 0.5% +/-Tol, 50ppm/Cel, Surface Mount, 0805
RT FIXED RESISTOR 0805 (2012Metric) Chip Resistor ±0.5% ±50ppm/C 1.1kOhm 0.125W 1/8W
RES SMD 1.1K OHM 0.5% 1/8W 0805