Yageo Group RT0805BRD0756R2L
Fixed Resistor, Thin Film, 0.125W, 56.2ohm, 150V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RT0805BRD0756R2L.
IHS
3 month trend:
+21.75%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Related Parts
PanasonicERA-6AEB56R2V
Res Thin Film 0805 56.2 Ohm 0.1% 0.125W(1/8W) ±25ppm/C Pad SMD Automotive T/R
PanasonicERA-6AEB53R6V
Res Thin Film 0805 53.6 Ohm 0.1% 0.125W(1/8W) ±25ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
PanasonicERA6AEB510V
Res Thin Film 0805 51 Ohm 0.1% 0.125W ±25ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RT0805BRD0756R2L provided by its distributors.
RT FIXED RESISTOR 0805 (2012Metric) Chip Resistor ±0.1% ±25ppm/C 56.2Ohm 0.125W 1/8W
RES SMD 56.2 OHM 0.1% 1/8W 0805
Thin Film Resistors - SMD 1/8W 56.2 ohm .1% 25ppm