Yageo Group RT0805BRD0739R2L
Fixed Resistor, Thin Film, 0.125W, 39.2ohm, 150V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RT0805BRD0739R2L.
Future Electronics
Datasheet10 pages3 years ago
Datasheet10 pages3 years ago
Datasheet9 pages3 years ago
Datasheet9 pages6 years ago
Datasheet10 pages11 years ago
Datasheet10 pages14 years ago
Datasheet10 pages16 years ago
Datasheet0 pages0 years ago
3 month trend:
-1.29%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
Related Parts
Yageo GroupRT0805DRD0741R2L
Fixed Resistor, Thin Film, 0.125W, 41.2ohm, 150V, 0.5% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Yageo GroupRT0805DRD0739RL
Fixed Resistor, Thin Film, 0.125W, 39ohm, 150V, 0.5% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0805
PanasonicERJ6ENF39R2V
Res Thick Film 0805 39.2 Ohm 1% 1/8W ±100ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.125W, 39.2ohm, 150V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 0805
Yageo GroupRC0805FR-0739R2L
Res Thick Film 0805 39.2 Ohm 1% 0.125W(1/8W) ±100ppm/C Pad SMD T/R
Resistor, Thick Film Chip; 39.2 Ohms; Case 0805; 0.125W; +/-1%; SMD; 100ppm/K; 150V
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RT0805BRD0739R2L provided by its distributors.
RT Series 0805 0.125 W 39.2 Ohm ±0.1% ±25 ppm/°C SMT Thin Film Chip Resistor
0805 (2012Metric) FIXED RESISTOR RT 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm 0.125W 1/8W 39.2Ohm ±25ppm/C
RES SMD 39.2 OHM 0.1% 1/8W 0805
SMD Resistor 0805 39.2Ω ±0.1% 1/8W ±25ppm/℃