Yageo Group RT0805BRD07267RL
Fixed Resistor, Thin Film, 0.125W, 267ohm, 150V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RT0805BRD07267RL.
IHS
3 month trend:
+81.80%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
Introduction Date2008-06-09
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
PanasonicERA6AEB2670V
Fixed Resistor, Thin Film, 0.125W, 267ohm, 100V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0805
PanasonicERA6AEB2610V
Res Thin Film 0805 261 Ohm 0.1% 1/8W ±25ppm/°C Molded SMD SMD Punched Carrier T/R
Res Thin Film 0805 280 Ohm 0.1% 0.125W(1/8W) ±25ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Yageo GroupRT0805BRE07274RL
Fixed Resistor, Thin Film, 0.125W, 274ohm, 150V, 0.1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RT0805BRD07267RL provided by its distributors.
Res Thin Film 0805 267 Ohm 0.1% 0.125W(1/8W) ±25ppm/C Pad SMD T/R
RT FIXED RESISTOR 0805 (2012Metric) Chip Resistor ±0.1% ±25ppm/C 267Ohm 0.125W 1/8W
Thin Film Res - 0805 0.1% 267 Ohms 25 ppm