Yageo Group RT0603DRD07390KL
High Precision-High Stability Chip Resistor Thin Film 0603 390kOhm 0.5% Paper T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RT0603DRD07390KL.
Newark
Datasheet10 pages3 years ago
Upverter
ODG (Origin Data Global)
Inventory History
3 month trend:
-0.00%
Introduction Date2008-07-11
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Related Parts
Yageo GroupRT0603DRE07390KL
Fixed Resistor, Thin Film, 0.1W, 390000ohm, 75V, 0.5% +/-Tol, 50ppm/Cel, Surface Mount, 0603
PanasonicERJ3RED3903V
Res Thick Film 0603 390K Ohm 0.5% 0.1W(1/10W) ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Yageo GroupRC0603DR-07390KL
General Purpose Chip Resistor Thick Film 0603 390kOhm 0.5% Paper T/R
Yageo GroupRT0603DRE07374KL
Res Thin Film 0603 374K Ohm 0.5% 0.1W(1/10W) ±50ppm/C Pad SMD T/R
PanasonicERJ-PA3D3903V
Res Thick Film 0603 390K Ohm 0.5% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
PanasonicERJ3RED3603V
Res Thick Film 0603 360K Ohm 0.5% 0.1W(1/10W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RT0603DRD07390KL provided by its distributors.
Fixed Resistor, Thin Film, 0.1W, 390000ohm, 75V, 0.5% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0603
RT FIXED RESISTOR 0603 (1608Metric) Chip Resistor ±0.5% ±25ppm/C 390kOhm 0.1W 1/10W
RES SMD 390K OHM 0.5% 1/10W 0603
Res, 390K, 0.5%, 0.1W, Thin Film, 0603; Resistance:390Kohm; Resistance Tolerance:± 0.5%; Power Rating:100Mw; Resistor Case/Package:0603 [1608 Metric]; Resistor Technology:Thin Film; Resistor Type:High Precision, High Stability Rohs Compliant: Yes |Yageo RT0603DRD07390KL