Yageo Group RT0603BRE0768R1L
100mW Thin Film Resistor 75V ±50ppm/℃ ±0.1% 68.1Ω 0603 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RT0603BRE0768R1L.
IHS
Datasheet10 pages3 years ago
Upverter
ODG (Origin Data Global)
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2008-07-11
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
PanasonicERA-3AEB68R1V
Res Thin Film 0603 68.1 Ohm 0.1% 0.1W(1/10W) ±25ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
Yageo GroupRT0603BRD0768R1L
100mW Thin Film Resistor ±25ppm/℃ ±0.1% 68.1Ω 0603 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
PanasonicERA3AEB620V
Res Thin Film 0603 62 Ohm 0.1% 0.1W ±25ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
PanasonicERA3AEB680V
Res Thin Film 0603 68 Ohm 0.1% 0.1W ±25ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
Yageo GroupRT0603BRD0768RL
Fixed Resistor, Thin Film, 0.1W, 68ohm, 75V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0603
Yageo GroupRT0603BRD0761R9L
Fixed Resistor, Thin Film, 0.1W, 61.9ohm, 75V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0603
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RT0603BRE0768R1L provided by its distributors.
High Precision-High Stability Chip Resistor Thin Film 0603 68.1Ohm 0.1% Paper T/R
RT FIXED RESISTOR 0603 (1608Metric) Chip Resistor ±0.1% ±50ppm/C 68.1Ohm 0.1W 1/10W
RES SMD 68.1 OHM 0.1% 1/10W 0603
SMD Resistor 0603 68.1Ω ±0.1% 1/10W ±50ppm/℃