Yageo Group RT0603BRE074K75L
100mW Thin Film Resistor 75V ±50ppm/℃ ±0.1% 4.75kΩ 0603 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RT0603BRE074K75L.
Future Electronics
Datasheet10 pages3 years ago
Datasheet10 pages3 years ago
Datasheet9 pages3 years ago
Upverter
ODG (Origin Data Global)
Inventory History
3 month trend:
-26.27%
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Related Parts
PanasonicERJ-PB3B4751V
ERJ 0603 0603 (1608Metric) Chip Resistor ±0.1% ±50ppm/C 4.75kOhms 0.2W 1/5W
PanasonicERA3AEB4751V
Res Thin Film 0603 4.75K Ohm 0.1% 0.1W ±25ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
Yageo GroupRT0603BRD074K75L
100mW Thin Film Resistor 75V ±25ppm/℃ ±0.1% 4.75kΩ 0603 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
PanasonicERJ-PB3B4991V
Res Thick Film 0603 4.99K Ohm 0.1% 0.2W(1/5W) ±50ppm/C Pad SMD Automotive T/R
125mW Thin Film Resistor 75V ±0.1% ±25ppm/℃ 4.75kΩ 0603 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Res Thin Film 0603 4.75K Ohm 0.1% 0.1W(1/10W) ±25ppm/C Pad SMD T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RT0603BRE074K75L provided by its distributors.
Res High precision Thin Film 0603 4.75K Ohm 0.1% 1/10W ±50ppm
0603 (1608Metric) FIXED RESISTOR RT 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm 0.1W 1/10W 4.75kOhm ±50ppm/C
RES SMD 4.75KOHM 0.1% 1/10W 0603
Res, 4K75, 0.1%, 0.1W, Thin Film, 0603; Resistance:4.75Kohm; Resistance Tolerance:± 0.1%; Power Rating:100Mw; Resistor Case/Package:0603 [1608 Metric]; Resistor Technology:Thin Film; Resistor Type:High Precision, High Stability Rohs Compliant: Yes |Yageo RT0603BRE074K75L