Yageo Group RT0603BRD07620KL
100mW Thin Film Resistor ±25ppm/℃ ±0.1% 620kΩ 0603 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RT0603BRD07620KL.
Future Electronics
Datasheet10 pages3 years ago
Datasheet10 pages3 years ago
Datasheet9 pages3 years ago
Datasheet9 pages6 years ago
Datasheet9 pages8 years ago
Datasheet9 pages9 years ago
Datasheet10 pages11 years ago
3 month trend:
-99.20%
SymbolFootprint
SnapEDA
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Yageo GroupRT0603BRE07680KL
100mW Thin Film Resistor ±50ppm/℃ ±0.1% 680kΩ 0603 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Yageo GroupRT0603BRE07673KL
High Precision-High Stability Chip Resistor Thin Film 0603 673kOhm 0.1% Paper T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RT0603BRD07620KL provided by its distributors.
Fixed Resistor, Thin Film, 0.1W, 620000ohm, 75V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0603
0603 (1608Metric) FIXED RESISTOR RT 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm 0.1W 1/10W 620kOhm ±25ppm/C
RT Series 0603 0.1 W 620 kOhm ±0.1% ±25 ppm/°C SMT Thin Film Chip Resistor
RES SMD 620K OHM 0.1% 1/10W 0603
Thin Film Resistors - SMD 1/10W 620K ohm .1% 25ppm
Res, 620K, 0.1%, 0.1W, Thin Film, 0603; Resistance:620Kohm; Resistance Tolerance:± 0.1%; Power Rating:100Mw; Resistor Case/Package:0603 [1608 Metric]; Resistor Technology:Thin Film; Resistor Type:High Precision, High Stability Rohs Compliant: Yes |Yageo RT0603BRD07620KL