Yageo Group RT0603BRD0736RL
Fixed Resistor, Thin Film, 0.1W, 36ohm, 75V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0603
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RT0603BRD0736RL.
IHS
3 month trend:
Restocked
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2008-07-11
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Related Parts
PanasonicERA-3AHD360V
Res Thin Film 0603 36 Ohm 0.5% 1/10W 50ppm/C Molded SMD Punched Carrier T/R
Yageo GroupRT0603FRE0736RL
Fixed Resistor, Thin Film, 0.1W, 36ohm, 75V, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Surface Mount, 0603
Res Thin Film 0603 33 Ohm 1% 1/10W ±50ppm/°C Molded SMD SMD Paper T/R
Yageo GroupRT0603DRD0733R2L
Fixed Resistor, Thin Film, 0.1W, 33.2ohm, 75V, 0.5% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0603
Yageo GroupRT0603BRE0733R2L
Fixed Resistor, Thin Film, 0.1W, 33.2ohm, 75V, 0.1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Surface Mount, 0603
Fixed Resistor, Thin Film, 0.063W, 33ohm, 75V, 1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0603
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RT0603BRD0736RL provided by its distributors.
RT FIXED RESISTOR 0603 (1608Metric) Chip Resistor ±0.1% ±25ppm/C 36Ohm 0.1W 1/10W
RES SMD 36 OHM 0.1% 1/10W 0603
Thin Film Resistors - SMD 1/10W 36 ohm .1% 25ppm
SMD Resistor 0603 36Ω ±0.1% 1/10W ±25ppm/℃