Yageo Group RT0402DRE0746K4L
High Precision-High Stability Chip Resistor Thin Film 0402 46.4kOhm 0.5% Paper T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RT0402DRE0746K4L.
Future Electronics
Datasheet10 pages3 years ago
Datasheet10 pages3 years ago
Datasheet9 pages3 years ago
Datasheet9 pages6 years ago
Datasheet10 pages11 years ago
Datasheet10 pages14 years ago
Datasheet10 pages16 years ago
Datasheet0 pages0 years ago
SymbolFootprint
Ultra Librarian
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 9 months ago)
Related Parts
Yageo GroupRT0402FRE0749K9L
62.5mW Thin Film Resistor ±50ppm/℃ ±1% 49.9kΩ 0402 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Yageo GroupRT0402FRE0747KL
62.5mW Thin Film Resistor ±50ppm/℃ ±1% 47kΩ 0402 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Yageo GroupRT0402FRE0747K5L
Fixed Resistor, Thin Film, 0.0625W, 47500ohm, 50V, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Surface Mount, 0402
PanasonicERA-2AED433X
Res Thin Film 0402 43K Ohm 0.5% 0.063W ±25ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
PanasonicERJ-U02D4642X
Res Thkflm Anti-Sulfur 0402 46.4K Ohm 0.005 Smd Rohs Compliant: Yes
Res Thin Film 0402 47K Ohm 1% 0.063W(1/16W) ±50ppm/C Sulfur Resistant Pad SMD T/R Medical
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RT0402DRE0746K4L provided by its distributors.
Fixed Resistor, Thin Film, 0.0625W, 46400ohm, 50V, 0.5% +/-Tol, 50ppm/Cel, Surface Mount, 0402
RT Series 0402 0.063 W 46.4 kOhm ±0.5% ±50 ppm/°C SMT Thin Film Chip Resistor