Yageo Group RT0402BRD0739RL
63mW Thin Film Resistor ±25ppm/℃ ±0.1% 39Ω 0402 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RT0402BRD0739RL.
IHS
Datasheet10 pages3 years ago
Upverter
ODG (Origin Data Global)
Inventory History
3 month trend:
-75.25%
Introduction Date2008-07-11
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 month ago)
Related Parts
Yageo GroupRC0402FR-0739RL
62.5mW Thick Film Resistors 50V ±100ppm/℃ ±1% 39Ω 0402 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
62.5mW Thick Film Resistors 75V ±1% ±100ppm/℃ 39Ω 0402 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Yageo GroupRC0402JR-0739RL
Res Thick Film 0402 39 Ohm 5% 0.063W(1/16W) ±100ppm/C Pad SMD T/R
Res Thick Film 0402 39 Ohm 5% 0.1W(1/10W) ±200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res Thick Film 0402 39 Ohm 5% 0.063W(1/16W) ±200ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
TE ConnectivityCRG0402F39R
Res Thick Film 0402 39 Ohm 1% 0.063W(1/16W) ±200ppm/C Pad SMD T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RT0402BRD0739RL provided by its distributors.
Fixed Resistor, Thin Film, 0.0625W, 39ohm, 50V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0402
High Precision-High Stability Chip Resistor Thin Film 0402 39Ohm 0.1% Paper T/R
RT FIXED RESISTOR 0402 (1005Metric) Chip Resistor ±0.1% ±25ppm/C 39Ohm 0.063W 1/16W
RES SMD 39 OHM 0.1% 1/16W 0402
Thin Film Resistors - SMD 1/16W 39 ohm .1% 25ppm
SMD Resistor 0402 39Ω ±0.1% 1/16W ±25ppm/℃