Yageo Group RT0402BRD07392RL
62.5mW Thin Film Resistor ±25ppm/℃ ±0.1% 392Ω 0402 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RT0402BRD07392RL.
Future Electronics
Datasheet10 pages3 years ago
Datasheet10 pages3 years ago
Datasheet9 pages3 years ago
Upverter
ODG (Origin Data Global)
Inventory History
3 month trend:
+271%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginMainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2008-06-09
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
PanasonicERA2AEB3920X
Res Thin Film 0402 392 Ohm 0.1% 0.063W(1/16W) ±25ppm/C Pad SMD Automotive T/R
PanasonicERA2AEB391X
63mW Thin Film Resistor 50V ±0.1% ±25ppm/℃ 390Ω 0402 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
PanasonicERA-2AEB361X
Res Thin Film 0402 360 Ohm 0.1% 0.063W ±25ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RT0402BRD07392RL provided by its distributors.
Fixed Resistor, Thin Film, 0.0625W, 392ohm, 50V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0402
Res Thin Film 0402 392 Ohm 0.1% 0.063W(1/16W) 25ppm/C Epoxy Pad SMD T/R
RT FIXED RESISTOR 0402 (1005Metric) Chip Resistor ±0.1% ±25ppm/C 392Ohm 0.063W 1/16W
SMD Resistor 0402 392Ω ±0.1% 1/16W ±25ppm/℃