Yageo Group RL1210FR-070R5L
Res Thick Film 1210 0.5 Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±300ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RL1210FR-070R5L.
IHS
Datasheet10 pages2 years ago
Datasheet9 pages11 years ago
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
-50.66%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
SymbolFootprint
3DDownload
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2008-12-11
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 month ago)
Related Parts
Res Thick Film 1210 0.51 Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Yageo GroupRL1210JR-070R47L
Res Thick Film 1210 0.47 Ohm 5% 0.5W(1/2W) ±300ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Res Thick Film 1210 0.499 Ohm 1% 0.667W(2/3W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res Thick Film 1210 0.47 Ohm 1% 0.667W(2/3W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Yageo GroupRL1210JR-070R51L
Low Ohmic Chip Resistor Thick Film 1210 510mOhm 5% Paper T/R
PanasonicERJ-14BQJR51U
Res Thick Film 1210 0.51 Ohm 5% 0.5W ±200ppm/°C Molded SMD Embossed Carrier T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RL1210FR-070R5L provided by its distributors.
500mW Thick Film Resistors ±300ppm/℃ ±1% 500mΩ 1210 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Current Sense Resistors - SMD; YAGEO; RL1210FR-070R5L; 500 mOhm; 1210; 300 ppm/°C; 1 %
RL Series 1210 0.5 W 0.5 Ohm ±1% ±300 ppm/°C SMT Low OHMIC Chip Resistor
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.5W, 0.5ohm, 0.5V, 1% +/-Tol, 300ppm/Cel, Surface Mount, 1210
1210 (3225Metric) FIXED RESISTOR RL 0.122Lx0.102W 3.10mmx2.60mm 0.5W 1/2W 500mOhm ±300ppm/C
RES 0.5 OHM 1% 1/2W 1210 / 500 mOhms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1210 (3225 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant Thick Film
RES, R5, 1%, 0.5W, THICK FILM, 1210; Resistance:500mohm; Product Range:RL Series; Resistor Case / Package:1210 [3225 Metric]; Power Rating:500mW; Resistance Tolerance:± 1%; Resistor Technology:Thick Film; Product Length:3.1mm RoHS Compliant: Yes