Yageo Group RL1210FR-070R02L
Res Thick Film 1210 0.02 Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±1000ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RL1210FR-070R02L.
IHS
Datasheet10 pages2 years ago
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
+101%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
SymbolFootprint
Download
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Related Parts
Yageo GroupRL1210JR-070R02L
Low Ohmic Chip Resistor Thick Film 1210 20mOhm 5% Paper T/R
PanasonicERJ-L14KF20MU
Res Thick Film 1210 0.02 Ohm 1% 0.33W ±300ppm/°C Molded SMD Embossed Carrier T/R
PanasonicERJ-L14KF22MU
Res Thick Film 1210 0.022 Ohm 1% 0.33W ±300ppm/°C Molded SMD Embossed Carrier T/R
PanasonicERJL14KJ20MU
Thick Film Chip Res, Low Ohmic,1210, 5% Rohs Compliant: Yes |Panasonic ERJL14KJ20MU
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RL1210FR-070R02L provided by its distributors.
RL FIXED RESISTOR 1210 (3225Metric) Chip Resistor ±1% ±1000ppm/C 20mOhm 0.5W 1/2W
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.5W, 0.02ohm, 0.1V, 1% +/-Tol, 1000ppm/Cel, Surface Mount, 1210
RL Series 1210 0.5 W 0.02 Ohm ±1% ±1000 ppm/°C SMT Low OHMIC Chip Resistor
Res, 0R02, 1%, 0.5W, Thick Film, 1210; Resistance:0.02Ohm; Product Range:Rl Series; Resistor Case/Package:1210 [3225 Metric]; Power Rating:500Mw; Resistance Tolerance:± 1%; Resistor Technology:Thick Film; Product Length:3.2Mm Rohs Compliant: Yes |Yageo RL1210FR-070R02L