Yageo Group RL0603FR-070R02L
100mW Thick Film Resistors ±1500ppm/℃ ±1% 20mΩ 0603 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RL0603FR-070R02L.
IHS
Datasheet10 pages2 years ago
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
-43.06%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2008-12-11
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Yageo GroupRL0603JR-070R02L
Low Ohmic Chip Resistor Thick Film 0603 20mOhm 5% Paper T/R
PanasonicERJ3BWFR020V
Res Thick Film 0603 0.02 Ohm 1% 1/4W ±250ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
0603 1/10WATT Lo-ohm Thick Film Current Sense Resistors .02 OHM 1%
Yageo GroupPE0603FRF070R02L
Fixed Resistor, Metal Film, 0.1W, 0.02ohm, 0.0447V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 0603
PanasonicERJ3BWFR022V
Res Thick Film 0603 0.022 Ohm 1% 1/4W ±250ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
Res Thick Film 0603 0.022 Ohm 1% 0.25W(1/4W) 0ppm/C to 250ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RL0603FR-070R02L provided by its distributors.
Res Thick Film 0603 0.02 Ohm 1% 0.1W(1/10W) ±1500ppm/C Pad SMD T/R
Res, 0R02, 1%, 0.1W, 0603, Thick Film Rohs Compliant: Yes |Yageo RL0603FR-070R02L
RL Series 0603 0.1 W 0.02 Ohm ±1% ±1500 ppm/°C SMT Low OHMIC Chip Resistor
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.1W, 0.02ohm, 0.0447V, 1% +/-Tol, 1500ppm/Cel, Surface Mount, 0603
0603 (1608Metric) FIXED RESISTOR RL 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm 0.1W 1/10W 20mOhm ±1500ppm/C