Yageo Group RC2010FK-074R75L
Res Thick Film 2010 4.75 Ohm 1% 0.75W(3/4W) ±200ppm/C Epoxy Pad SMD T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RC2010FK-074R75L.
IHS
Datasheet11 pages2 years ago
Upverter
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2004-10-04
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Res Thick Film 2010 4.75 Ohm 1% 0.75W(3/4W) ±200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res Thick Film 2010 4.99 Ohm 1% 0.75W(3/4W) ±200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Yageo GroupAC2010FK-075R1L
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.75W, 5.1ohm, 200V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 2010
Res Thick Film 2010 5.11 Ohm 1% 0.75W(3/4W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.75W, 4.3ohm, 400V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 2010
Res Thick Film 1020 4.7 Ohm 1% 1W ±100ppm/°C Wide Terminal SMD T/R Automotive AEC-Q200
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RC2010FK-074R75L provided by its distributors.
RC FIXED RESISTOR 2010 (5025Metric) Chip Resistor ±1% ±200ppm/C 4.75Ohm 0.75W 3/4W
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.75W, 4.75ohm, 200V, 1% +/-Tol, 200ppm/Cel, Surface Mount, 2010
Thick Film Resistors - SMD 4.75 Ohms 750 mW 2010 1%