Yageo Group RC1218JK-0747RL
1W Thick Film Resistors ±100ppm/℃ ±5% 47Ω 1218 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RC1218JK-0747RL.
IHS
Datasheet11 pages2 years ago
element14 APAC
Newark
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
-43.88%
Introduction Date2004-10-20
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Yageo GroupRC2512JK-0747RL
Res Thick Film 2512 47 Ohm 5% 1W ±100ppm/C Pad SMD T/R
Yageo GroupRC2010JK-0747RL
Res Thick Film 2010 47 Ohm 5% 0.75W(3/4W) ±100ppm/C Pad SMD T/R
1W Thick Film Resistors 200V ±100ppm/℃ ±5% 51Ω 2512 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Res Thick Film 1020 47 Ohm 5% 1W ±100ppm/C Wide Terminal SMD T/R Automotive AEC-Q200
PanasonicERJ-12ZYJ470U
Res Thick Film 2010 47 Ohm 5% 3/4W ±200ppm/°C Molded SMD Embossed Carrier T/R
TE Connectivity5-1622820-0
Fixed Resistor, Thick Film, 1W, 47ohm, 200V, 5% +/-Tol, 200ppm/Cel, Surface Mount, 2512
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RC1218JK-0747RL provided by its distributors.
Res Thick Film 1218 47 Ohm 5% 1W ±100ppm/C Wide Terminal SMD T/R
RC Series 1218 1 W 47 Ohm ±5 % ±100 ppm/°C SMT Thick Film Chip Resistor
General Purpose Chip Resistor Thick Film 1218 47Ohm 5% Emboss T/R
Avnet Japan
Wide 1812 (4532Metric) 1218 FIXED RESISTOR RC 0.122Lx0.181W 3.10mmx4.60mm 1W 47Ohm 卤100ppm/C
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 1W, 47ohm, 200V, 5% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 1218
Thick Film Resistors - SMD 47 Ohms 1 W 1218 (Reversed) 5%
SMD Resistor 1812 47Ω ±5% 1W ±100ppm/℃
RESISTOR, PRC201 1218 47R; Product Range:YAGEO (PHYCOMP) - RC Series GENERAL PURPOSE CHIP Resistor; Resistance:47ohm; Power Rating:1W; Resistance Tolerance:± 5%; Resistor Case Style:1218 [3045 Metric]; Resistor Element Material:Thick;RoHS Compliant: Yes
RESISTOR, PRC201 1218 47R; Resistance:47ohm; Resistance Tolerance:± 5%; Power Rating:1W; Voltage Rating:200V; Temperature Coefficient:± 100ppm/°C; Resistor Element Material:Thick Film; Resistor Case Style:1218; Resistor Mounting:SMD; SVHC:No SVHC (20-Jun-2011); External Depth:0.55mm; External Length / Height:4.6mm; External Width:3.05mm; Full Power Rating Temperature:70°C; No. of Pins:2; Operating Temperature Max:155°C; Operating Temperature Min:-55°C; Operating Temperature Range:-55°C to +155°C; Overload Voltage:600V; Package / Case:1218; Reel Quantity:5000; Series:PRC; Tape Width:8mm; Temperature Coeff. +:100ppm/°C; Temperature Coeff. -:100ppm/°C; Termination Type:SMD; Tolerance +:5%; Tolerance -:5%; Voltage Rating V DC:200V