Yageo Group RC1206JR-0716RL
Res Thick Film 1206 16 Ohm 5% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RC1206JR-0716RL.
IHS
Datasheet11 pages2 years ago
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
-11.94%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2004-09-22
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Yageo GroupAC1206JR-0715RL
Res Thick Film 1206 15 Ohm 5% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Res Thick Film 1206 16 Ohm 5% 0.25W(1/4W) ±200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
PanasonicERJ8GEYJ160V
Thick Film Chip Res, 1206, 1/8W 5% 16ohm, 7 inch
Res Thick Film 1206 15 Ohm 5% 0.25W(1/4W) ±200ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
PanasonicERJ-8GEYJ150V
ERJ Series 1206 15 Ohm 0.25 W ±5 % ±200 ppm/°C SMT Thick Film Chip Resistor
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.25W, 15ohm, 200V, 5% +/-Tol, Surface Mount, 1206
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RC1206JR-0716RL provided by its distributors.
RC Series 1206 0.25 W 16 Ohm ±5% ±100 ppm/°C SMT Thick Film Chip Resistor
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.25W, 16ohm, 200V, 5% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 1206
1206 (3216Metric) FIXED RESISTOR RC 0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm 0.25W 1/4W 16Ohm ±100ppm/C
Thick Film Resistors - SMD 16Ohms 1/4W 1206 5%
Resistor;Resistance:16Rohm;Resistance Tolerance:± 5%;Resistor Element Material:T