Yageo Group RC0805JR-077M5L
125mW Thick Film Resistors 150V ±100ppm/℃ ±5% 7.5MΩ 0805 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RC0805JR-077M5L.
IHS
Datasheet11 pages2 years ago
Future Electronics
TME
DigiKey
Inventory History
3 month trend:
+32.21%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Related Parts
Res Thick Film 0805 7.5M Ohm 5% 0.25W(1/4W) ±400ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.125W, 6800000ohm, 150V, 5% +/-Tol, Surface Mount, 0805
Res Thick Film 0805 6.8M Ohm 5% 0.25W(1/4W) ±400ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.125W, 6.8e+06ohm, 150V, 5% +/-Tol, 200ppm/Cel, Surface Mount, 0805
250mW Thick Film Resistors 150V ±5% ±400ppm/℃ 8.2MΩ 0805 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Res Thick Film 0805 8.2M Ohm 5% 0.125W(1/8W) ±200ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RC0805JR-077M5L provided by its distributors.
Res Thick Film 0805 7.5M Ohm 5% 0.125W(1/8W) ±100ppm/C Pad SMD T/R
RC FIXED RESISTOR 0805 (2012Metric) Chip Resistor ±5% ±100ppm/C 7.5MOhm 0.125W 1/8W
RC Series 0805 0.125 W 7.5 MOhm ±5% ±100 ppm/°C SMT Thick Film Chip Resistor
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.125W, 7500000ohm, 150V, 5% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Resistor;Resistance:7M5ohm;Resistance Tolerance:± 5%;Resistor Element Material:T