Yageo Group RC0805FR-7W8R2L
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.25W, 8.2ohm, 150V, 1% +/-Tol, 200ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RC0805FR-7W8R2L.
IHS
Datasheet11 pages2 years ago
Inventory History
3 month trend:
+40.00%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
SymbolFootprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Introduction Date2012-05-08
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Res Thick Film 0805 8.2 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Yageo GroupAC0805FR-078R2L
Res Thick Film 0805 8.2 Ohm 1% 0.125W(1/8W) ±200ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Res Thick Film 0805 8.2 Ohm 1% 0.125W(1/8W) ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
CRCW FIXED RESISTOR 0805 (2012Metric) Chip Resistor ±1% ±200ppm/C 8.2Ohm 0.125W 1/8W
Yageo GroupRT0805FRE078R2L
125mW Thin Film Resistor 150V ±50ppm/℃ ±1% 8.2Ω 0805 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Res Thick Film 0805 7.5 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±200ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RC0805FR-7W8R2L provided by its distributors.
RES 8.2 OHM 1% 1/4W 0805