Yageo Group RC0805FR-072R94L
Res Thick Film 0805 2.94 Ohm 1% 0.125W(1/8W) ±200ppm/C Pad SMD T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RC0805FR-072R94L.
IHS
Datasheet11 pages2 years ago
Upverter
DigiKey
Inventory History
3 month trend:
-7.01%
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Res Thick Film 0805 2.7 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res Thick Film 0805 3 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±200ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Res Thick Film 0805 2.74 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
CRCW FIXED RESISTOR 0805 (2012Metric) Chip Resistor ±1% ±200ppm/C 3.01Ohm 0.125W 1/8W
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.125W, 2.74ohm, 150V, 1% +/-Tol, 200ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Yageo GroupAC0805FR-072R7L
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.125W, 2.7ohm, 150V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 0805
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RC0805FR-072R94L provided by its distributors.
125mW Thick Film Resistors 150V ±1% ±200ppm/℃ 2.94Ω 0805 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.125W, 2.94ohm, 150V, 1% +/-Tol, 200ppm/Cel, Surface Mount, 0805
0805 (2012Metric) FIXED RESISTOR RC 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm 0.125W 1/8W 2.94Ohm ±200ppm/C
Thick Film Resistors - SMD 2.94Ohms 1/8W 0805 1%
SMD Resistor 0805 2.94Ω ±1% 1/8W ±200ppm/℃