Yageo Group RC0805FR-072R61L
Res Thick Film 0805 2.61 Ohm 1% 0.125W(1/8W) ±200ppm/C Pad SMD T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RC0805FR-072R61L.
IHS
Datasheet11 pages2 years ago
Upverter
Future Electronics
TME
DigiKey
Inventory History
3 month trend:
-3.49%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Related Parts
RK73H 0805 0805 (2012Metric) Chip Resistor ±1% ±200ppm/C 2.61Ohms 0.25W 1/4W
Res Thick Film 0805 2.7 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Surface Mount Chip Resistor, Thick Film, RK73H Series, 2.4 ohm, 125 mW, 1%, 150 V
CRCW FIXED RESISTOR 0805 (2012Metric) Chip Resistor ±1% ±200ppm/C 2.49Ohm 0.125W 1/8W
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.125W, 2.74ohm, 150V, 1% +/-Tol, 200ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Yageo GroupAC0805FR-072R7L
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.125W, 2.7ohm, 150V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 0805
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RC0805FR-072R61L provided by its distributors.
125mW Thick Film Resistors 150V ±1% ±200ppm/℃ 2.61Ω 0805 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
RC FIXED RESISTOR 0805 (2012Metric) Chip Resistor ±1% ±200ppm/C 2.61Ohm 0.125W 1/8W
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.125W, 2.61ohm, 150V, 1% +/-Tol, 200ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Thick Film Resistors - SMD 2.61Ohms 1/8W 0805 1%