Yageo Group RC0805DR-073K01L
General Purpose Chip Resistor Thick Film 0805 3.01kOhm 0.5% Paper T/R
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RC0805DR-073K01L.
IHS
Datasheet11 pages2 years ago
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2013-08-27
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
PanasonicERJ-PB6D3011V
Res Thick Film 0805 3.01K Ohm 0.5% 0.25W(1/4W) ±50ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Yageo GroupRT0805DRE073K01L
Fixed Resistor, Thin Film, 0.125W, 3010ohm, 150V, 0.5% +/-Tol, 50ppm/Cel, Surface Mount, 0805
PanasonicERJ-PB6D3301V
Res Thick Film 0805 3.3K Ohm 0.5% 0.25W(1/4W) ±50ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
PanasonicERJ6RBD3301V
Res Precision Thick Film 0805 3.3k Ohm 0.5% 1/10W ±50ppm/°C Molded T/R
Yageo GroupRT0805DRE072K94L
High Precision-High Stability Chip Resistor Thin Film 0805 2.94kOhm 0.5% Paper T/R
Yageo GroupRT0805DRE072K74L
Fixed Resistor, Thin Film, 0.125W, 2740ohm, 150V, 0.5% +/-Tol, 50ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RC0805DR-073K01L provided by its distributors.
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.125W, 3010ohm, 150V, 0.5% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 0805
RES SMD 3.01K OHM 0.5% 1/8W 0805