Yageo Group RC0603FR-7W47RL
Res Thick Film 0603 47 Ohm 1% 1/5W ±200ppm/°C Molded SMD Paper T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RC0603FR-7W47RL.
IHS
Datasheet11 pages2 years ago
Farnell
Newark
Future Electronics
element14 APAC
Inventory History
3 month trend:
-8.28%
Introduction Date2010-12-15
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 months ago)
Related Parts
Yageo GroupAC0603FR-0747RL
Res Thick Film 0603 47 Ohm 1% 0.1W(1/10W) ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive
Res Thick Film 0603 47 Ohm 1% 0.125W(1/8W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.1W, 47ohm, 75V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 0603
PanasonicERJ3EKF47R0V
Res Thick Film 0603 47 Ohm 1% 0.1W ±100ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
Res Thick Film 0603 47 Ohm 1% 1/10W Ý100ppm/ÝC SMD Paper T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RC0603FR-7W47RL provided by its distributors.
Avnet Japan
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.2W, 47ohm, 75V, 1% +/-Tol, 200ppm/Cel, Surface Mount, 0603
Thick Film Resistors - SMD 47 Ohms 200 mW 0603 1%
RESISTOR, 0603, 47R, 1%; Resistance:47ohm; Resistance Tolerance:± 1%; Power Rating:100mW; Voltage Rating:50V; Temperature Coefficient:± 100ppm/°C; Resistor Element Material:Thick Film; Resistor Case Style:0603; Resistor Mounting:SMD; SVHC:No SVHC (18-Jun-2012); No. of Pins:2; Series:RC0603