Yageo Group RC0201JR-0724KL
Res Thick Film 0201 24K Ohm 5% 0.05W(1/20W) ±200ppm/C Pad SMD T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RC0201JR-0724KL.
IHS
Datasheet11 pages2 years ago
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
SymbolFootprint
Download
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
Introduction Date2008-07-18
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
PanasonicERJ-1GEJ243C
Res Thick Film 0201 24K Ohm 5% 1/20W ±200ppm/°C Molded SMD Pressed Carrier T/R
PanasonicERJ-1GNJ243C
Res Thick Film 0201 24K Ohm 5% 1/20W ±200ppm/°C Molded SMD SMD T/R
PanasonicERJ-1GNJ223C
Res Thick Film 0201 22K Ohm 5% 1/20W ±200ppm/°C Molded SMD SMD T/R
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.05W, 24000ohm, 25V, 5% +/-Tol, 250ppm/Cel, Surface Mount, 0201
Yageo GroupRC0201FR-0724KL
Res Thick Film 0201 24K Ohm 1% 0.05W(1/20W) ±200ppm/C Pad SMD T/R
Yageo GroupRC0201FR-0722KL
Res Thick Film 0201 22K Ohm 1% 0.05W(1/20W) ±200ppm/C Pad SMD T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RC0201JR-0724KL provided by its distributors.
50mW Thick Film Resistors 25V ±5% ±200ppm/℃ 24kΩ 0201 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.05W, 24000ohm, 25V, 5% +/-Tol, 200ppm/Cel, Surface Mount, 0201
0201 (0603Metric) FIXED RESISTOR RC 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm 0.05W 1/20W 24kOhm ±200ppm/C