Yageo Group RC0201FR-073M6L
Res Thick Film 0201 3.6M Ohm 1% 0.05W(1/20W) ±200ppm/C Epoxy Pad SMD T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RC0201FR-073M6L.
IHS
Datasheet11 pages2 years ago
Inventory History
3 month trend:
-0.08%
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2012-04-13
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 7 months ago)
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RC0201FR-073M6L provided by its distributors.
General Purpose Chip Resistor Thick Film 0201 3.6MOhm 1% Paper T/R
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.05W, 3600000ohm, 25V, 1% +/-Tol, 200ppm/Cel, Surface Mount, 0201
Thick Film Resistors - SMD 3.6mOhms 1/20W 0201 1%