Yageo Group RC0201FR-0715R4L
General Purpose Chip Resistor Thick Film 0201 15.4Ohm 1% Paper T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RC0201FR-0715R4L.
IHS
Datasheet11 pages2 years ago
Upverter
Inventory History
3 month trend:
-31.36%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2008-07-18
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.05W, 15.4ohm, 25V, 1% +/-Tol, 200ppm/Cel, 0201
PanasonicERJ-1GEF15R4C
Res Thick Film 0201 15.4 Ohm 1% 1/20W ±200ppm/°C Molded SMD Pressed Carrier T/R
PanasonicERJ-1GNF15R4C
Res Thick Film 0201 15.4 Ohm 1% 0.05W ±200ppm/°C Molded SMD T/R
PanasonicERJ-1GEF15R0C
SMD Chip Resistor, 15 Ohm, ± 1%, 50 mW, 0201 [0603 Metric], Thick Film, General Purpose
Res Thick Film 0201 16 Ohm 1% 0.05W(1/20W) ±200ppm/C Pad SMD T/R
Res Thick Film 0201 15 Ohm 1% 0.05W(1/20W) ±200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RC0201FR-0715R4L provided by its distributors.
RC FIXED RESISTOR 0201 (0603Metric) Chip Resistor ±1% ±200ppm/C 15.4Ohm 0.05W 1/20W
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.05W, 15.4ohm, 25V, 1% +/-Tol, 200ppm/Cel, Surface Mount, 0201
Thick Film Resistors - SMD 15.4Ohms 1/20W 0201 1%
RES SMD 15.4 OHM 1% 1/20W 0201