Yageo Group RC0201DR-076K34L
RC FIXED RESISTOR 0201 (0603Metric) Chip Resistor ±0.5% ±200ppm/C 6.34kOhm 0.05W 1/20W
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RC0201DR-076K34L.
Official Datasheet10 years ago
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2012-04-13
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RC0201DR-076K34L provided by its distributors.
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.05W, 6340ohm, 25V, 0.5% +/-Tol, 200ppm/Cel, Surface Mount, 0201