Yageo Group RC0201DR-071K47L
50mW Thick Film Resistors ±0.5% ±200ppm/℃ 1.47kΩ 0201 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RC0201DR-071K47L.
IHS
Datasheet11 pages2 years ago
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2012-04-13
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
PanasonicERJ-1GEF1471C
Res Thick Film 0201 1.47K Ohm 1% 1/20W ±200ppm/°C Molded SMD Pressed Carrier T/R
Res Thick Film 0201 1.47K Ohm 1% 0.05W(1/20W) ±200ppm/C Pad SMD T/R
PanasonicERJ-1GNF1471C
Res Thick Film 0201 1.47K Ohm 1% 0.05W ±200ppm/°C Molded SMD T/R
Res Thick Film 0201 1.47K Ohm 1% 0.05W(1/20W) ±200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
TE ConnectivityCRG0201F1K47
Fixed Resistor, Thick Film, 0.05W, 1470ohm, 25V, 1% +/-Tol, 200ppm/Cel, Surface Mount, 0201
Yageo GroupRC0201FR-071K47L
Res Thick Film 0201 1.47K Ohm 1% 0.05W(1/20W) ±200ppm/C Epoxy Pad SMD T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RC0201DR-071K47L provided by its distributors.
General Purpose Chip Resistor Thick Film 0201 1.47kOhm 0.5% Paper T/R
RC FIXED RESISTOR 0201 (0603Metric) Chip Resistor ±0.5% ±200ppm/C 1.47kOhm 0.05W 1/20W
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.05W, 1470ohm, 25V, 0.5% +/-Tol, 200ppm/Cel, Surface Mount, 0201
Thick Film Resistors - SMD 1.47kOhms 1/20W 0201 0.5%
SMD Resistor 0201 1.47KΩ ±0.5% 1/20W ±200ppm/℃