Yageo Group RC0100JR-071ML
31.25mW Thick Film Resistors 15V ±200ppm/℃ ±5% 1MΩ 01005 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RC0100JR-071ML.
IHS
Datasheet11 pages2 years ago
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
+61.62%
CAD Models
Download Yageo Group RC0100JR-071ML symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
SymbolFootprint
Download
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2013-10-24
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
MulticompMCRE000212
Res Thick Film 0201 1M Ohm 1% 0.05W(1/20W) ±200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
62.5mW Thick Film Resistors 50V ±100ppm/℃ ±1% 1MΩ 0402 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RC0100JR-071ML provided by its distributors.
Res Thick Film 0100 1M Ohm 5% 0.031W(1/32W) ±200ppm/C Epoxy Pad SMD T/R
General Purpose Chip Resistor Thick Film 01005 1MOhm 5% Paper T/R
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.0313W, 1000000ohm, 15V, 5% +/-Tol, 200ppm/Cel, Surface Mount, 0100
01005 (0402Metric) RC 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm 0.03W 1/32W 1MOhm ±200ppm/C