Yageo Group PE1206FRM470R007L
1W Thin Film Resistor ±75ppm/℃ ±1% 7mΩ 1206 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group PE1206FRM470R007L.
IHS
Datasheet12 pages5 years ago
Farnell
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
+67.27%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2015-04-20
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 5 months ago)
Related Parts
Res Metal Strp 1206 7M Ohm 1% 1/4W 75Ppm/ C Smd Rohs Compliant: Yes
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.25W, 0.007ohm, 0.0418V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 1206
Current Sensor-Low TCR Chip Resistor Automotive Grade Metal Foil 1206 7mOhm 1% Paper T/R
Res Metal Plate 1206 0.007 Ohm 1% 1W ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res Metal Plate 1206 0.007 Ohm 1% 1W ±75ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res Metal Plate 1206 0.007 Ohm 5% 1W ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Descriptions
Descriptions of Yageo Group PE1206FRM470R007L provided by its distributors.
Fixed Resistor, Metal Film, 1W, 0.007ohm, 0.0837V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 1206
Res, 0R007, 1%, 1W, Metal Film, 1206 Rohs Compliant: Yes |Yageo PE1206FRM470R007L
Current Sense Resistors - SMD 7 mOhms 75ppm 1206 1% AEC-Q200
PE Series 1206 0.25 W 0.007 Ohm ±1% ±75 ppm/°C Automotive Current Sensor
SMD Resistor 1206 7mΩ ±1% 1W ±75ppm/℃