Yageo Group PA1206FRM470R01L
Fixed Resistor, 1W, 0.01ohm, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 1206
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group PA1206FRM470R01L.
IHS
Datasheet11 pages6 years ago
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2020-05-15
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of Yageo Group PA1206FRM470R01L provided by its distributors.
Res, R01, 1%, 1W, 1206, Metal Strip Rohs Compliant: Yes |Yageo PA1206FRM470R01L
1206 1% 10mOhms LOW TCR Current sense resistor
Resistor Metal Foil 0.01Ohm 1% 1206 2-Pin Paper T/R