Yageo Group MFR-25FRF52-237R
Fixed Resistor, Metal Film, 0.25W, 237ohm, 250V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group MFR-25FRF52-237R.
IHS
Datasheet17 pages2 years ago
Inventory History
3 month trend:
-22.42%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
Introduction Date1999-08-01
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Yageo GroupMFR-25FBF52-237R
Yageo GroupMFR-25FBF52-221R
Fixed Resistor, Metal Film, 0.25W, 221ohm, 250V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.25W, 243ohm, 250V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Stackpole ElectronicsRNF14FTD232R
Fixed Resistor, Metal Film, 0.25W, 232ohm, 250V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Stackpole ElectronicsRNF18FTD240R
Fixed Resistor, Metal Film, 0.125W, 240ohm, 200V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.4W, 226ohm, 250V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Descriptions
Descriptions of Yageo Group MFR-25FRF52-237R provided by its distributors.
Metal Film Resistor 237Ohm 1/4W 1% Axial T/R - Tape and Reel
Axial MFR 0.094Diax0.248L 2.40mmx6.30mm 0.25W 1/4W 237Ohm ±100ppm/C
RES 237 OHM 1/4W 1% METLFLM T/R
237¦¸ ¡À1% 250mW ¡À100ppm/¡æ 6.3mm