Yageo Group MFP-25BRD52-4K7
Fixed Resistor, Metal Film, 0.25W, 4700ohm, 250V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Through Hole Mount
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group MFP-25BRD52-4K7.
IHS
Datasheet13 pages3 years ago
Farnell
Inventory History
3 month trend:
-7.66%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
RES 4.7K OHM 0.6W 1% AXIAL / 4.7 kOhms ±1% 0.6W Through Hole Resistor Axial Metal Film
Axial FIXED RESISTOR - FUSIBLE NFR25H 0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm 0.5W 1/2W 4.7kOhm ±100ppm/C
Yageo GroupFMP100JR-52-4K7
Ultra Miniature Style Metal Film Resistor 4.7kOhm 1W 5% Axial T/R
Stackpole ElectronicsRNMF14FTC4K70
Fixed Resistor, Metal Film, 0.25W, 4700ohm, 200V, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
Yageo GroupFMP200JR-52-4K7
Ultra Miniature Style Metal Film Resistor 4.7kOhm 2W 5% Axial T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group MFP-25BRD52-4K7 provided by its distributors.
Precision Type Metal Film Resistor 4.7kOhm 1/4W 0.1% Axial T/R
4.7K¦¸ ¡À0.1% 250mW ¡À25ppm/¡æ 6.3mm
MFP-25BRD52-4K7, YAGEO / YAGEO AMERICA
RESISTOR, 4K7, 0.1%, 0.25W, AXIAL; Resistance:4.7kohm; Product Range:MFP Series; Power Rating:250mW; Resistance Tolerance:± 0.1%; Resistor Case / Package:Axial Leaded; Voltage Rating:250V; Resistor Technology:Metal Film RoHS Compliant: Yes