Yageo Group MF0207FTE52-39K
Fixed Resistor, Metal Film, 0.6W, 39000ohm, 350V, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group MF0207FTE52-39K.
IHS
Datasheet12 pages4 years ago
TME
Future Electronics
_legacy Avnet
SOS electronic
Inventory History
3 month trend:
-56.04%
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.90
Introduction Date2007-10-26
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Yageo GroupMFR-25FTE52-39K
Fixed Resistor, Metal Film, 0.25W, 39000ohm, 250V, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.4W, 39000ohm, 350V, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.25W, 39000ohm, 200V, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
Yageo GroupMFR-25FTE52-40K2
Fixed Resistor, Metal Film, 0.25W, 40200ohm, 250V, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
TE ConnectivityLR0204F39K
Res Metal Film 39K Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Conformal Coated AXL Ammo
Stackpole ElectronicsRNF14FTD40K2
Fixed Resistor, Metal Film, 0.25W, 40200ohm, 250V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Descriptions
Descriptions of Yageo Group MF0207FTE52-39K provided by its distributors.
Res, 39K, 1%, 0.6W, Axial, Metal Film Rohs Compliant: Yes |Yageo MF0207FTE52-39K
Metal Film Resistors – Through-Hole; YAGEO; MF0207FTE52-39K; 39 kOhm; 1 %; Axial; Conformal
Metal Film Resistors 39kΩ 600mW ±50ppm/℃ ±1% Plugin,D2.4xL6.3mm Through Hole Resistors ROHS
Axial FIXED RESISTOR MF0 0.094Diax0.248L 2.40mmx6.30mm 0.6W 39kOhm ±50ppm/C
MF0 Series Ø 2.4 x 6.3 mm 39 kOhm ±1 % 0.6 W ±50 ppm/°C Metal Film Resistor