Yageo Group FMP200JR-52-180R
Ultra Miniature Style Metal Film Resistor 180Ohm 2W 5% Axial T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group FMP200JR-52-180R.
Newark
Datasheet16 pages2 years ago
HQonline
Inventory History
3 month trend:
-4.99%
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.90
Introduction Date2021-10-25
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Fixed Resistor, Metal Film, 1W, 180ohm, 350V, 5% +/-Tol, 250ppm/Cel, Through Hole Mount
Yageo GroupFMP100JR-52-180R
Fixed Resistor, Metal Film, 1W, 180ohm, 350V, 5% +/-Tol, Through Hole Mount