Yageo Group AA0201FR-07240KL
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.05W, 240000ohm, 25V, 1% +/-Tol, 300ppm/Cel, Surface Mount, 0201
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group AA0201FR-07240KL.
IHS
Datasheet10 pages2 years ago
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2015-04-15
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of Yageo Group AA0201FR-07240KL provided by its distributors.
RES SMD 240K OHM 1% 1/20W 0201