XP Power FIHAA10C2F
Filter, Emc, Chassis Mount, Ite, 10A, 250VAC
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for XP Power FIHAA10C2F.
IHS
Datasheet3 pages4 years ago
RS (Formerly Allied Electronics)
Inventory History
3 month trend:
-54.92%
Supply Chain
Introduction Date2018-11-23
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of XP Power FIHAA10C2F provided by its distributors.
Single Phase EMI Filter, 250V, 400HzHz
10 Amp 250Vac, EMI Filter, Dual Stage
POWER LINE FILTER, ITE, 2MH, 10A, QC; Current Rating: 10A; Voltage Rating: 115VAC; Filter Type: EMI, RFI; Filter Terminals: Quick Connect; Inductance Min: 2mH; Capacitance: 0.3µF; Leakage Current Max: 300µA; Product Range: FIHA
Power Line Filter, Ite, 2Mh, 10A, Qc; Filter Applications:General Purpose; Voltage Rating:250Vac; Current Rating:10A; No. Of Phases:Single Phase; No. Of Stages:2 Stage; Filter Input Terminals:Quick Connect; Product Range:Fiha Series Rohs Compliant: Yes |Xp Power FIHAA10C2F