XP Power FHSAA15A2FR
15 Amp 250Vac, EMI Filter, Single Stage
Production
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for XP Power FHSAA15A2FR.
IHS
Datasheet3 pages4 years ago
RS (Formerly Allied Electronics)
Inventory History
3 month trend:
+73.21%
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 year ago)
Descriptions
Descriptions of XP Power FHSAA15A2FR provided by its distributors.
FILTER, EMC, CHASSIS MOUNT, ITE, 15A, 250VAC
Single Phase EMI Filter, 250V, 400HzHz
POWER LINE FILTER, ITE, 800UH, 15A, QC; Current Rating: 15A; Voltage Rating: 115VAC; Filter Type: EMI, RFI; Filter Terminals: Quick Connect; Inductance Min: 800µH; Capacitance: 0.1µF; Leakage Current Max: 300µA; Product Range: F
Power Line Filter, Ite, 800Uh, 15A, Qc; Filter Applications:General Purpose; Voltage Rating:250Vac; Current Rating:15A; No. Of Phases:Single Phase; No. Of Stages:1 Stage; Filter Input Terminals:Quick Connect; Capacitance:0.1Μf Rohs Compliant: Yes |Xp Power FHSAA15A2FR