Xilinx XC95108-20PQ100I
YES 100-BQFP 1996 XC95108 complex programmable logic device 20mm 20ns 4.5V~5.5V -40C~85C TA
Obsolete
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Xilinx XC95108-20PQ100I.
IHS
Datasheet10 pages27 years ago
SHENGYU ELECTRONICS
iiiC
CAD Models
Download Xilinx XC95108-20PQ100I symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.31.00.55
Introduction Date1996-07-01
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2012-10-17
LTD Date2013-04-20
Descriptions
Descriptions of Xilinx XC95108-20PQ100I provided by its distributors.
5V in-system programmable | IC CPLD 108MC 20NS 100QFP